• Как хидратирате кожата си и какви продукти използвате? 
  • Усещате ли реално тяхното положително действие? 
  • Имате ли чувството, че кожата ви е много опъната и раздразнена, въпреки че ползвате овлажняващи продукти? 

Повод за тази статия са 3 наистина интересни случаи от практиката ни с момичета с проблемна кожа. При тях наблюдавахме, че продукт на базата на хиалуронова киселина вместо да подобри нивата на влага в кожата, направи точно обратното – подейства дехидратиращо. За сравниение е добре да се знае, че при много други наши клиентки, които използват идентичен продукт, ефектът е изцяло положителен.   

От тук възникнаха и няколко въпроса:

  1. Възможно ли е хиалуроновата киселина да има дехидратиращ ефект? 
  2. Ако да, при какви обстоятелства се случва това?
  3. Кои типове кожа са потенциално застрашени от дехидратация при използване на продукт с хиалуронова киселина?  

Хиалуроновата киселина се съдържа съвсем естествено в човешкото тяло, включително и в кожата ни. Тя, заедно с еластина и колагена, е основен градивен елемент на дермата. Хиалуроновата киселина се съдържа също и в епидермиса, който е най-горният слой на нашата кожа. 

Над 90% от защитната функция на кожата се осъществява от епидермиса или така наречената епидермална кожна бариера. До голяма степен здравето и красотата на кожата ни се определят от това, колко здрава е тази защитна бариера.  

Healthy_distrupted_moisture_barrier

Нашата практика категорично показва, че при над 90% от хората с акне, с които работим, защитната епидермална бариера е нарушена. 

Това означава, че е налице неконтролируемо преминаване (загуба) на влага към външната среда, следствие на което, кожата се дехидратира. 

Тоест, ако ви излизат пъпки и сте с акне, вероятността да е настъпила дехидратация в кожата ви е огромна. И обратното – ако кожата ви е дехидратирана, рискът да се превърне в проблемна, се повишава значително.

Защо хиалуроновата киселина може да ни помогне?

Хиалуроновата киселина е един от най-мощните хюмектанти, тоест действа като магнит, който привлича голямо количество вода към себе си. Тя има невероятната способност да задържа над 1000 пъти повече вода от собственото си тегло. 

Тя може да бъде от полза при определени условия. Ако бъде използвана неправилно, хиалуроновата киселина може да доведе до допълнителна загуба на влага от кожата. 

Как хиалуроновата киселина може да задълбочи дехидратацията?

Хиалуроновата киселина съществува под различни форми и има различно молекулярно тегло. Нанасяйки я локално, тя може да проникне на различно ниво в епидермиса и това зависи основно от размера на молекулите. 

Хиалуроновата киселина извлича влага от заобикалящата ни среда и я доставя на кожата. Ако се намираме в по-влажен климат, най-вероятно ще има достатъчно влага, която да бъде привлечена и доставена в кожата. Ако обаче се окаже, че климатът е по-сух климат /независимо топъл или студен/, хиалуроновата киселина може да изтегли влагата от по-дълбоките слоеве на кожата и да ви донесе усещане за още по-голяма сухота и опъване. 

Внимавайте каква е влажността в помещенията, в които прекарвате  по-голямата част от времето си! Вижте има ли климатик или радиатор, които работят постоянно и изсушават въздуха. 

Запомнете, че начинът, по-който работи хиалуроновата киселина, е двупосочен. Може да хидратира, но може и да дехидратира!

Какво свързва тези 3 наши клиентки, при които забелязахме дехидратация, вследствие използване на серум с хиалуронова киселина?

  • Кожите им са проблемни;
  • Омазняването е слабо;
  • Нивата на влага са много ниски;
  • Бариерната функция на кожата е нарушена.

Ако вашата кожа е със сходни характеристики и ползвате неправилно хиалуронова киселина, тогава бихте усетили негативите много по-интензивно!

Какво е решението и как да извлечете максимална полза от хиалуроновата киселина?

Ако държите да включите в домашната си грижа хиалуронова киселина, един от вариантите е тя да бъде вложена в овлажняващ крем или овлажняващ лосион. Защо? Защото в състава на тези продукти обикновено се съдържа и необходимото количество вода, с която хиалуроновата киселина да се свърже и да работи в полза за вашата кожа. Такъв тип леки хидратиращи продукти ще омекотят и оставят съвсем фин слой на повърхността, който ще “запечата” кожата, ще предотврати излишната загуба на влага и ще подпомогне заздравяването на епидермалната бариера. 

Ако използвате хиалуронова киселина под формата на серум, задължително след него нанасяйте отново овлажняващ крем или овлажняващ лосион с цел превенция от евентуална загуба на влага. Хиалуроновата киселина ще действа като гъба, абсорбираща водата и за да остане в кожата, е необходимо нещо, което да служи като бариера.

Какво, ако пропуснем тази стъпка?

Ако пропускате да нанасяте подходящ за вашата кожа хидратант, е възможно скоро да изпитате по-екстремна загуба на вода, защото хиалуроновата киселина издърпва и малкото останала количество от епидермиса ви – усеща се като сухота, опъване, зачервяване или малки люспички.

В този случай, може би е добре да изключите продукта с хиалуронова киселина от домашната си грижа за известно време, докато не стабилизирате кожата си. 

Популярна препоръка е да нанесете серума с хиалуронова киселина върху влажна кожа. Така хиалуроновата киселина ще има възможност да абсорбира наличната вода от повърхността на кожата и да я транспортира по-дълбоко в епидермиса. Ако обаче все пак пропуснете да завършите с по-богат овлажняващ продукт, отново ще последва дехидратация, тъй като няма да има бариера, която да предотврати загубата на същото количество влага.

Въпреки че днес обърнахме внимание на хиалуроновата киселина при акне и проблемна кожа, такъв продукт почти никога не присъства в първоначалния анти-акне протокол. 

Бъдете много внимателни в подбора на продуктите за вашата кожа. Опростете максимално домашната си козметична грижа и винаги включвайте само по един нов продукт в един и същ момент, за да сте сигурни в неговото действие – положително или отрицателно.  

Ако искате да се справите завинаги с акнето, лутали сте се достатъчно дълго и сте готови на пълна промяна, запишете си ЧАС ЗА БЕЗПЛАТНА СРЕЩА и заповядайте да ми разкажете своята история. Присъединете се към десетките момичета, които вече минаха по този път успешно и се радват на живот без акне.

Изготвил: Димитрина Георгиева

Редактирал: Ивайла Янкова 

Leave a comment